Aralık 2021 İnşaat Bülteni

İnşaat Malzemesi Üretimi %26 Arttı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından hazırlanan Sektör Raporuna göre inşaat malzemelerine yönelik iç ve dış piyasadaki talep ağustos ayında yükselişle devam etti. 2021 yılının ilk 8 ayında, geçen yılın ilk 8 ayına göre yapı malzemesi üretim artışı yüzde 26 olarak gerçekleşti. Raporda iç talebin canlı kalması ve dış pazarlardaki önemli talep artışı bu büyümede etkili olmaya devam ettiği tespitleri yer aldı. 2021 yılının ilk 8 ayında 22 alt sektörün tamamında üretim 2020 yılı aynı dönemine göre arttı.

Asya Kalkınma Bankası, FIDIC Standart Sözleşmelerini Kullanmak İçin 5 Yıllık Anlaşma İmzaladı

FIDIC, Asya Kalkınma Bankası (Asian Development Bank) ile 6 FIDIC Standart Sözleşmesinin benimsenmesini sağlayacak büyük bir anlaşma imzalamıştır. Anlaşmaya göre FIDIC, Asya Kalkınma Bankası’na finanse ettikleri projeler için 6 FIDIC sözleşmesine atıfta bulunmak için münhasır olmayan bir lisans vermiştir. Buna göre sözleşmeler fonun standart teklif belgelerinin bir parçası olarak kullanılacaktır.

İnşaat İşlerinde Fazla İmalat Olduğunda Yükleniciye Ek Süre Verilmesi Gerekmektedir

Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, inşaat işlerinde fazla imalat varsa artışın sözleşme hükümlerince yapılması ve gereken yapım süresinin bunlara göre hesaplanarak yükleniciye ek süre verilmesi gerektiğine karar vermiştir.

Diğer İnşaat Bültenleri

2024-03-28T13:09:19+00:00
Go to Top