Haziran 2022 İnşaat Bülteni

Kamu İhale Sözleşmelerinde Ek Fiyat Farkı Alınması ve Sözleşmenin Feshedilmesine İlişkin Kanun Değişikliği TBMM’de Kabul Edildi

Pandemi sonrası dünya genelinde artan enflasyon oranları ve savaş gündemi dolayısıyla inşaat malzemelerinin fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar çözüme kavuşturulacak. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ve Yüksek Fen Kurulunun 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yer alan görev metninde değişiklik yapıldı ve her yılın Ocak ayında yayımlanan ‘inşaat birim fiyatlarında’ güncellemeye gidildi. Artık yüklenicilerin yılda bir kez yayımlanan birim fiyat dolayısıyla zorluk yaşamalarının önüne geçilmiş olacak.

FIDIC Elçileri Programında İlk Elçilerin Ataması Yapıldı

FIDIC’in yeni projesi olan FIDIC Elçileri programının ilk aşaması, dünyanın dört bir yanına FIDIC Elçileri’nin atanmasıyla tamamlandı. Aralarında Türkiye, Almanya, İsveç, Nijerya ve Hindistan gibi pek çok ülkeye FIDIC Elçileri’nin ataması tamamlandı. FIDIC Elçileri programı, FIDIC’in tanınırlığını dünya çapında genişletmek ve kuruluşun hedeflerine daha verimli bir şekilde ulaşmak için oluşturuldu. Program sayesinde FIDIC sözleşmelerinin uygulama alanlarının artması planlanmaktadır. FIDIC başkanı ve CEO’su ile istişare halinde olan Elçiler, FIDIC’in iş uygulamalarını vurgulamak, teşvik etmek ve benimsemek amacıyla hükümetler, inşaat sektöründe çalışan şirketler, çok taraflı kalkınma bankaları ve ihale makamlarındaki karar vericileri etkilemeye çalışacaklar.

Aşırı İfa Güçlüğü Nedeniyle Sözleşmenin Uyarlanmasının İstenebilmesi İçin İhtirazi Kayıt Konularak İfa edilmiş Olması Gerekmektedir

Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, zemin yapısının ihale aşamasında tespit edilenden farklı olması sebebiyle maliyet artışından kaynaklanan alacak davasını sözleşmenin uyarlanması olarak değerlendirmiş ve edimin, ifanın aşırı ölçüde güçleşmesinden doğan haklar saklı tutulmaksızın ifa edilmiş olması sebebiyle uyarlama istenemeyeceğine karar vermiştir.

Diğer İnşaat Bültenleri

2024-03-28T13:09:27+00:00
Go to Top