Kasım 2022 İnşaat Bülteni

Konut Fiyat Endeksi Geçen Yıla Oranla Arttı

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, ağustos ayında konut fiyatları geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla reel bazda % 57 artış gösterdi. Ayrıca geçen aya göre % 8 oranında bir artış olduğu gözlemlendi. Yıllık inşaat maliyet endekslerindeki artış ise yıllık nominal konut fiyat endekslerinin üstünde gerçekleşti. İstanbul, bu kapsamda metrekare bazında konut fiyatlarının en pahalı olduğu il konumunda bulunuyor. İstanbul’da 120 metrekare bir evin ortalama fiyatı 3 milyon TL’ye ulaştı.

FIDIC Dijital Dönüşüm Konferansı Düzenleyecek

FIDIC Dijital Dönüşüm komitesi, 8 Kasım 2022 tarihinde dijital dönüşümle alakalı inşaat ve alt yapı sektörünü ilgilendiren son trendlerin ve gelişmelerin ele alınacağı bir dijital dönüşüm konferansı düzenleyecek. Alanında uzman konuşmacıların katılacağı konferans çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Dijital Dönüşüm Komitesi; FIDIC, üyeler ve endüstriyi ilgilendiren alanlarda söz konusu gelişmelerin ve trendlerin belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu kapsamda “Going Digital” konferansı ayrıca katılımcılara dijital dönüşüm komitesinin gerçekleştirdiği son faaliyetlerin bir özetini sunacak.

Eserin Teslimi Her Türlü Delille İspat Edilebilir

Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, inşaat meydana getirilirken taraflarca işin bırakılması veya durdurulması sonrası delil tespiti yaptırılarak yapılan imalatların seviyesinin belirlenmemiş olması halinde tamamlanan işin her türlü delille ve bu kapsamda tanıkla ispat edilebileceğine karar vermiştir. Yargıtay 15. Hukuk Dairesi bu sonuca varırken teslimin hukuki niteliğine değinmiş, teslimin bir hukuki işlem olmayıp hukuki fiil niteliğinde olduğu, bu nedenle yapılan teslimin her türlü delille ispatının mümkün olduğu sonucuna varmıştır.

Diğer İnşaat Bültenleri

2024-03-28T13:09:36+00:00
Go to Top