Mart 2023 İnşaat Bülteni

Geçmiş Olsun Türkiye

6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerde sevdiklerini ve yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza ve ülkemize başsağlığı diliyoruz.

Deprem Bölgesi Yol Haritası Paylaşıldı ve OHAL Kapsamında Yerleşme ve Yapılaşmaya İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Yayımlandı.

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası ortaya çıkan yıkımı ortadan kaldırmak için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, afet bölgesindeki deprem sonrası yol haritasını paylaştı. Bu yol haritası uyarınca şehirlerin kültürel, doğal ve tarihi dokusuna, demografik yapılarına uygun yapılar tasarlanacak; üniversiteler, bilim insanları, mimar ve mühendisler sürecin her aşamasında yer alacak ve TOKİ iki ay içerisinde 200 bin konutun inşasına başlayacak.

Ayrıca Olağanüstü Hal Kapsamında Yerleşme ve Yapılaşmaya İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 24 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kararnameyle deprem bölgelerinde yer alan illere ilişkin yapılaşma ve yerleşmeye ilişkin tedbirler belirlendi.

FIDIC EDHECinfra ile İş birliği Sözleşmesi İmzaladı

FIDIC; piyasa endeksleri ve değerleme analizleri sağlayıcısı EDHECinfra ile 2024 yılı sonuna kadar sürecek iki yıllık stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşma sayesinde sürdürülebilir altyapı inşası alanında iki kuruluşun amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için iki taraflı iş birliğinin temelleri atıldı ve bu yönde stratejik çerçeve oluşturuldu. FIDIC CEO’su Nelson Ogunshakin iki kuruluşun sürdürülebilir altyapı inşası alanında birlikte çalışacağından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sözleşmede Yüklenicinin Ücret Talep Edemeyeceğini Öngören Hükümler Geçersizdir

Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, sözleşmenin ustadan kaynaklanan bir nedenle sona erdirilmesi halinde ustanın bedelin ödenmesine yönelik talepte bulunamayacağını öngören sözleşme hükmünün ilgili anayasa hükümleri, Borçlar kanunu genel hükümleri ve eser sözleşmelerine ilişkin özel emredici hükümlere aykırı olduğundan geçersiz olduğunu belirtmiştir. Yüksek mahkeme bu nedenle geçersiz sözleşme hükmünü gerekçe göstererek inşaatı belli bir aşamaya getiren ustanın gerçekleştirdiği imalata ilişkin bedel alacağına hak kazanamadığına karar veren yerel mahkeme kararını bozmuştur.

Diğer İnşaat Bültenleri

2024-03-28T13:09:40+00:00
Go to Top