Ocak 2022 İnşaat Bülteni

İnşaat Sektörünün Katma Değeri 30 Milyar TL’ye Yaklaştı!

İnşaat sektörünün ülkemiz ekonomisine doğrudan ve dolaylı katkısı 2021 yılında da hızla artmaya devam ediyor. 2021 yılının 3. çeyreğinde inşaat sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değeri zincirlenmiş hacim endeksine göre 29 milyar 777 milyon TL olarak açıklandı. Bu duruma paralel olarak inşaat sektöründeki istihdamda da geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre önemli bir artış gözlendi.

FIDIC Yeşil Kitap’ın 2021 güncellemesi yayınlandı!

Ortaklar arasında devir ve hisse devirlerinde ilk ihaledeki yeterlilik şartları aranmayacağına ilişkin düzenleme Anayasa’ya aykırı bulunmamıştır. Karmaşık olmayan ve küçük projeler için kurgulanmış kısa tip FIDIC sözleşmesi olan FIDIC Yeşil Kitap, risk seviyesinin düşük olduğu ve/veya tarafların kullanımı basit bir sözleşme istediği projelerde inşaat sektörünün talebini karşılamaktadır. Yeşil Kitap’taki bu güncelleme ile eski versiyondaki dengeli risk paylaşımına ilişkin temel ilkeler sürdürülmekle birlikte, süre uzatımında ödenecek ek ücret, işverenin risklerine ilişkin yüklenicinin yükümlülüklerinin tablo özeti, sigortacı veya komisyoncu tarafından imzalanacak bir sigorta sertifikası kullanılması gibi yeni düzenlemeler getirmektedir.

Ortaklar arasında devir ve hisse devirlerinde ilk ihaledeki yeterlilik şartları aranmayacağına ilişkin düzenleme Anayasa’ya aykırı bulunmamıştır.

Anayasa Mahkemesi, ortak girişim tarafından yüklenilen ihalelere ilişkin sözleşmelerde ortaklar arasında devir ve hisse devirlerinde ilk ihaledeki yeterlilik şartlarının aranmayacağı hükmünü devir için Hazine ve Maliye Bakanlığının olumlu görüşünün alınması ve idarenin onayının gerekmesi nedeniyle anayasal sınırlar içinde kanun koyucunun takdir yetkisi kapsamında kabul etmiş ve anayasaya aykırı bulmamıştır.

Diğer İnşaat Bültenleri

2024-03-28T13:09:22+00:00
Go to Top