Ocak 2024 İnşaat Bülteni

Dünya Bankası FIDIC ile Lisans Sözleşmesini Yeniledi

Dünya Bankası, finanse ettiği projelerde FIDIC standart sözleşmelerini kullanabilmesini sağlayan lisans sözleşmesini beş yıl daha uzattı. Sözleşme kapsamında Dünya Bankası, finansman sağladığı projelerde 2017 baskı Kırmızı Kitap, Sarı Kitap ve Gümüş Kitap da dahil olmak üzere toplam dokuz FIDIC sözleşmesini kullanma hakkına sahiptir. Aynı şekilde Dünya Bankası bu sözleşmeleri bankanın standart ihale dokümanlarının parçası olarak kullanabilmektedir.

Türk İnşaat Firmaları 135 Ülkede 492,6 Milyar Dolar Değerinde Proje Tamamladı

TÜRAP ile TurabExpo tarafından düzenlenen 9. Türk-Arap Yapı-İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri, İç Mimari, Mobilya Fuarı, İşbirliği Organizasyonu ile 6. Türk-Arap Gayrimenkul, Proje, Yatırım, Finansman Fuarı, İşbirliği Organizasyonu 20-21 Aralık 2023’te İstanbul’da gerçekleşti.

Fuarda açıklandığı üzere Türk inşaat firmaları bugüne kadar 135 ülkede 492,6 milyar dolar değerinde proje üstlenmiş ve tamamlamıştır. Bu kapsamda inşaat sektörü, Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasının %4,9’unu ve istihdamın %6’sını oluşturmaktadır

Yargıtay Götürü Bedelli Sözleşmede Zemin Özelliklerinde Sonradan Ortaya Çıkan Esaslı Farkların Uyarlamayı Gerektireceği Kararını Verdi

Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, götürü bedel esasına göre düzenlenen bir sözleşme ilişkisinde, özel teknik şartnamede belirtilen zemin özellikleri ile zeminin gerçek özellikleri arasında esaslı fark olması halini değerlendirmiştir. Karara göre, ihale ve sözleşme aşamasında bilinmeyen bu durumun, çalışmalara başlandıktan sonra ortaya çıkması ve bu farkın tüm götürü bedelle kıyaslandığında tarafların önceden tahmin edemedikleri veya öngöremedikleri şart niteliğinde olması durumunda uyarlama yapılarak sözleşmedeki götürü bedelin artırılmasının gerekeceğini kabul etmiştir. Bunun yanında, kazının niteliği nedeniyle oluşabilecek farkın ek rapor ile tespit edilebileceği ve dava tarihinden itibaren işleyecek olan ticari faizin hesaplanarak bu borcun ifa edilmesinin uygun olacağı kabul edilmiştir.

Diğer İnşaat Bültenleri

2024-03-28T13:09:15+00:00
Go to Top