Şubat 2022 İnşaat Bülteni

İnşaat Sektörünün Katma Değeri 30 Milyar TL’ye Yaklaştı!

Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetlerinde 29 Milyar Dolarlık Yeni Rekor 2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle 15 milyar dolara kadar gerileyen yurt dışı müteahhitlik hizmetleri 2021 yılında üstlenilen 29 milyar dolarlık proje ile 2014 yılından bu yana en yüksek tutara ulaştı. Son olarak Dominik Cumhuriyeti’nde iş üstlenen müteahhitlerimiz 2021 yılında pazar alanlarını geliştirdiler. Türk müteahhitlerin klasik pazarı Rusya yine ilk sırada yer aldı. Bunun yanında müteahhitlerimiz Tanzanya, Zambiya, Güney Sudan, Polonya gibi yeni pazarlara açıldı.

FIDIC Yeni Bir Sözleşme Kullanıcıları Bülteni Yayınladı

FIDIC sözleşmeleri ve diğer hukuki metinlerini kullanan kişilerle güncel ve iletişim halinde kalmasını sağlamak için yeni bir Sözleşme Kullanıcıları Bülteni yayınlandı. Bültenin bu sekizinci sayısında FIDIC sözleşmelerine ilişkin güncel haberler ve güncellemeler ve bu sözleşmelerin küresel inşaat sektöründe nasıl kullanıldığına dair güncellemeler yer almaktadır.

Yüklenici Uyarı Görevini Yerine Getirmiş ve İş Sahibi Buna Rağmen İşe Devam Edilmesini İstemişse Yüklenici Ayıptan Sorumlu Tutulamayacaktır

Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, iş sahibinin verdiği malzeme ile yapılmakta olan ve mevcut malzemenin kullanılması halinde işin ayıplı olarak ortaya çıkacağı durumlarda ya da eserin sözleşmeye uygun yapılması halinde işin ayıplı şekilde meydana geleceği hallerde, derhal iş sahibine bildirimde bulunulması gerektiğine, bu bildirime rağmen iş sahibi işe devam edilmesini istemişse yüklenicinin ayıptan sorumlu tutulamayacağına karar vermiştir.

Diğer İnşaat Bültenleri

2024-03-28T13:09:22+00:00
Go to Top